Viktoria Žižkov I.

Hlavní stránka / Novinky / Viktoria Žižkov I.

22.3.2013

Viktoria Žižkov I.

V letošním roce oslavil 110 let od svého vzniku jeden z nejstarších českých fotbalových klubů, který je po celou dobu své existence spjatý s pražským Žižkovem. I přes počáteční skromné existenční podmínky šířil slávu nejenom této pražské čtvrti, ale i českého fotbalu po celé Evropě. A v sestavách Viktorky, jak ji od počátku nazývají hráči, funkcionáři i fanoušci, nacházíme taková slavná jména naší fotbalové reprezentace, jakými jsou například Andrej Kvašňák, Karel Jarolím, Karel Poborský nebo brankář Petr Kouba.

Připomeňme si tedy historii klubu, jehož hráči se od prvního zápasu až do dnešních dnů objevovali v červenobíle pruhovaných dresech. Mimochodem, po slávistickém je to v naší zemi druhý nejstarší dodnes užívaný dres nejen fotbalový, ale sportovní vůbec.

Svého největšího úspěchu dosáhla Viktorie v roce 1928, kdy vyhrála fotbalovou ligu. A tak se na úvod potěšme půvabnou modlitbou z pera velkého fandy Viktorie Žižkov Karla Poláčka a jeho Mužů v ofsajdu, nesmrtelném románu, který vznikl tři roky po tomto historickém vítězství a odehrává se v prostředí fotbalových klubů Viktorie Žižkov a Slavie:

„Velký Bože, jenž jsi stvořil všecko tvorstvo, tudíž i SK Viktorii Žižkov, nedej, aby tvůj věrný klub podlehl v tak významném zápase... Slyš, ó spravedlivý Bože, modlitbu nehodného syna svého a učiň, aby Slavia nezmohla se ani na jeden kloudný útok. Nechť hraje Svoboda sobecky na úkor celku a Puč nechť je zřejmě indisponován. Záloha a obrana aby nestačila na rychlý útok žižkovský! A pak bych ještě prosil, milý Bože, aby diplomatický soudce přehlížel přestupky proti fair play a zejména aby zamhouřil oko nad Mikšem, aby v souboji s cizáckými hráči vycházel co vítěz. Ne moje, ale Tvoje vůle staň se, ó Pane! Kdyby náhodou neměla Viktorka zvítězit, tak alespoň nerozhodný vejsledek dej, milý Bože! Ale těsné vítězství, to bys mohl Viktorce dát, to by byla maličkost pro Tebe, jenž jsi všemohoucí. Amen.“

pokračování - Viktoria Žižkov II.

Autor: Jitka Schůtová   |   Sekce: Novinky | Viktoria Žižkov   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

 Datum  

Žižkováci? vzpomínají

46% (138)

17% (53)

28% (84)

7% (23)
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.