Viktoria Žižkov III. - Mezi válkami

Hlavní stránka / Novinky / Viktoria Žižkov III. - Mezi válkami

22.3.2013

Viktoria Žižkov III. - Mezi válkami

Válečná léta znamenala pro Viktorku ztrátu 14 členů klubu, kteří padli na frontě, a válka přispěla i k žalostnému stavu hřiště Na Ohradě. Proto začala v roce 1920 jeho rekonstrukce: nová tribuna, drenáž na hřišti, terénní úpravy i nové tréninkové hřiště přispěly k navázání na předválečné úspěchy.

Po válce nastává rozkvět mezinárodních styků československého fotbalu. Na své první zahraniční turné odjela Viktorie v roce 1919 do Chorvatska, kde sehrála tři vítězné a jeden prohraný zápas. Zajímavé je utkání ve Švédsku, ve kterém Viktoria v roce 1926 reprezentovala ČSR a jehož výsledek skončil remízou 2:2. Vyrovnávací gól domácích padl až po devadesáté minutě, protože dánský rozhodčí „zapomněl“ sledovat stopky; hned po gólu byl odpískán konec zápasu. Na přelomu let 1932 a 1933 se uskutečnil největší a nejtěžší zájezd v historii Viktorie Žižkov: během 58 dní ve Francii a Alžírsku sehrála 24 zápasy, z nichž 17 bylo vítězných.

Pokračováním předválečného Poháru dobročinnosti se stala soutěž o Středočeský pohár. Jeho držitelem se v letech 1921, 1929, 1933 a 1940 stala Viktoria Žižkov a jako jediná dokázala v této době vložit klín mezi hegemonii dvou nejlepších týmů té doby – Sparty a Slavie, jejichž mužstva tento turnaj až do roku 1941 vyhrávala.

V roce 1925 patřila Viktoria Žižkov k zakladatelům nejvyšší domácí profesionální fotbalové soutěže, v jejím prvním utkání remizovala s SK Libeň 4:4. Po přechodu k profesionálům se Viktorka opět řadila k vedoucí trojici pražských fotbalových klubů.

V roce 1928, kdy oslavila Viktorka 25 let činnosti, dosáhla největšího úspěchu ve své historii: vyhrála I. fotbalovou ligu. A to navzdory tomu, že po téměř dvaceti letech byla nucena opustit hřiště Na Ohradě. I přes všechny snahy o odklad musel klub v říjnu 1927 uvolnit pozemek nové bytové zástavbě a uprostřed rozehrané ligy tak Viktorka přišla o své zázemí. Přesto – anebo navzdory tomu – dokázala tento ročník na jaře 1928 vyhrát! Rozhodující na cestě k titulu byly dva zápasy se Spartou. V říjnu 1927 prohrávala Viktorka již ve druhém poločase o dva góly, ale díky úžasnému nasazení dokázala otočit zápas na konečných 5:3. Po únorovém úvodním jarním kole po vítězství 4:3 již měla tříbodový náskok na druhou Slavii.

Připomeňme si historické – a zatím jediné – ligové vítězství Viktorie Žižkov v barvitém vylíčení dobovou literaturou: „Viktoria, oslavující právě čtvrtstoletí svého trvání, měla v obraně Steinera a v útoku Medunu a Dvořáčka. Po úspěšném podzimním kole vyhrála i bez zraněného Dvořáčka a Podrazila první tři jarní ligové zápasy, mezi nimi i první se Slavií 4:3, ale pak se dostavil ´strach z vítězství´a Viktorie podlehla nejen Bohemians 0:1, nýbrž i Čafce 1:2. Zbýval jí zápas se Spartou, v jarní lize dosud neporaženou, která jí mohla ještě mistrovský titul urvati. Viktoria byla v té době na zájezdu do Švédska a tam se dozvěděla, že se stala mistrem, když naděje Sparty byly zmařeny nečekanou prohrou s Bohemians, prohrou, která současně znamenala pro Bohemians záchranu v lize.“

Snahy o vybudování nového hřiště na vrchu Vítkov skončilo nezdarem, i když by to bylo jistě ideální řešení. Nakonec byl pronajat pozemek ve Starých Strašnicích a v roce 1929 zde Viktorka otevřela nově vybudovaný stadion, aby tu oslavila titul vicemistrů fotbalové ligy a v následujícím roce 1930 pak třetí místo v této nejvyšší fotbalové soutěži.

Na počátku třicátých let nastalo pro Viktorku období nezdarů, které vyvrcholilo po náhlé smrti kapitána týmu Karla Steinera prvním sestupem z I. ligy. Její návrat se podařil až za dva roky a tato historie se opakovala ve válečném roce 1941. I když se mužstvo Viktorky vrátilo mezi nejlepší fotbalové kluby, už zde nikdy nehrálo takovou roli jako v prvních dvaceti pěti letech své existence.


Pokračování - Viktoria Žižkov IV.

Autor: Jitka Schůtová   |   Sekce: Novinky | Viktoria Žižkov   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články

 Datum  

Žižkováci? vzpomínají

46% (138)

17% (53)

28% (84)

7% (23)
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.